PMD-85: Historie, význam a využití v české informatice

PMD-85 je ikonickým počítačem z éry 80. let, který se stal důležitou součástí československé informatiky. I když byl určen pro domácí a školní použití, jeho vliv na rozvoj počítačové gramotnosti a technologií v bývalém Československu je nepopiratelný. Tento počítač, navržený a vyráběný firmou Tesla v polovině 80. let, měl významný dopad nejen na technickou komunitu, ale i na kulturu a každodenní život.

V tomto článku se podíváme na historii PMD-85, jeho technické parametry, význam pro československou informatiku a vliv na počítačovou kulturu v Československu.


1. Historie PMD-85

Vznik a vývoj

PMD-85 (Personal Microcomputer Device 85) byl uveden na trh v roce 1985 jako domácí a školní počítač. Byl vyvinut v Československu, což bylo v době jeho vzniku velmi významné, protože počítače pro domácí použití nebyly v té době běžně dostupné. Projekt vznikl na základě potřeby poskytovat školám, institucím a domácnostem přístup k výpočetní technice za přijatelnou cenu.

PMD-85 byl vyráběn firmou Tesla (specificky divizí Tesla Rožnov), která byla známá svou výrobou elektronických zařízení. Bylo to období, kdy se Československo potýkalo s technologickou zaostalostí oproti západním zemím, a PMD-85 měl pomoci tento deficit zmírnit.


Úspěch na domácím trhu

PMD-85 se stal velmi populárním počítačem v Československu, kde se používal především ve školách, výzkumných institucích a v domácnostech. Díky své cenové dostupnosti a poměrně vysoké výkonosti pro tuto třídu počítačů byl schopen konkurovat západním domácím počítačům, jako byl například Sinclair ZX Spectrum nebo Commodore 64.


2. Technické parametry PMD-85

PMD-85 byl postaven na 8bitovém mikroprocesoru Zilog Z80, což byl procesor, který byl běžně používán v řadě domácích a školních počítačů té doby.

Hlavní technické specifikace:

  • Procesor: Zilog Z80 (8bitový mikroprocesor)
  • Frekvence: 3,5 MHz
  • Paměť: Standardně měl PMD-85 32 KB RAM, což bylo v té době adekvátní pro domácí použití, ale poměrně málo pro složitější aplikace.
  • Grafika: PMD-85 disponoval grafikou s rozlišením 256 × 192 pixelů a mohl zobrazovat až 16 barev. Tento výkon byl dostačující pro tehdejší běžné grafické aplikace a hry.
  • Zvuk: PMD-85 měl jednoduchý 1kanálový zvukový výstup, což znamenalo, že zvukové efekty a hudba nebyly tak kvalitní jako u některých západních konkurentů.
  • Displej: Podporoval externí monitor nebo televizor s kompozitním video vstupem. Byl schopen zobrazení na obrazovkách s nízkým rozlišením.

Rozhraní a konektivita:

  • Klávesnice: PMD-85 měl plnohodnotnou klávesnici s 49 klávesami, což umožňovalo pohodlný vstup dat a programování.
  • Zásuvky pro externí zařízení: PMD-85 měl několik portů pro připojení externích zařízení, jako byly disketové mechaniky, tiskárny a další periferie.
  • Připojení k televizi: PMD-85 mohl být připojen k běžnému televizoru, což z něj činilo výhodnou volbu pro domácí použití.

3. Využití a software pro PMD-85

PMD-85 byl primárně zaměřen na programování a vzdělávání. Ačkoliv jeho výkon a možnosti byly omezené, byl ideální pro výuku základů programování a algoritmizace.

Programovací jazyky a software:

  • Basic: PMD-85 běžel na operačním systému CP/M, což byl standardní operační systém pro 8bitové počítače té doby. Nejčastěji používaným programovacím jazykem byl BASIC, který byl ideální pro začátečníky.
  • Pascal: Pro pokročilejší programátory bylo k dispozici i prostředí pro jazyk Pascal, který byl populární v akademické sféře.
  • Hry a aplikace: PMD-85 měl omezenou knihovnu her a aplikací, ale několik her bylo populárních a stále patří mezi klasiky české počítačové kultury, jako například "PMD 85 Adventure".

Vzdělávání a školní použití:

Vzhledem k tomu, že PMD-85 byl navržen s cílem využívat ho ve školách, stával se nezbytným nástrojem pro výuku informatiky. Bylo možné jej používat k výuce základů programování, algoritmizace, ale také pro tvorbu jednoduchých her a aplikací, které mohly být následně využity ve školní výuce.


4. PMD-85 a jeho vliv na československou informatiku

PMD-85 měl v Československu obrovský význam v oblasti informatizace a šíření počítačové gramotnosti. Tento počítač nebyl pouze nástrojem pro programátory nebo nadšence do technologií, ale pomohl spoustě lidí v Československu, kteří se díky němu poprvé dostali k počítačům a základům programování.

Technologický pokrok:

PMD-85 byl v podstatě bránou k moderní informatice pro mnoho Čechoslováků. Pomohl popularizovat počítače v domácnostech a školách, což vedlo k růstu zájmu o informatiku. Bylo to období, kdy se počítače stávaly dostupnými nejen pro odborníky, ale i pro širší veřejnost.


5. Závěr: Dědictví PMD-85

I dnes má PMD-85 své místo v české informatické historii. Tento počítač byl svědkem technologického rozmachu v Československu a pomohl formovat počítačovou kulturu v zemi. I když dnes již jeho technologie patří do minulosti, PMD-85 stále zůstává symbolem doby, kdy počítače začaly pronikat do každodenního života.

Pro dnešní generaci je PMD-85 příkladem technologického pokroku v období, kdy byly počítače ještě novinkou, a jeho vliv na informatiky a programátory je nezpochybnitelný. Dnes je PMD-85 také oblíbeným sběratelským předmětem pro nadšence a historiky výpočetní techniky.

Pokud máte zájem o tuto technologickou památku, můžete se podívat na rekonstrukce a emulátory, které umožňují znovu prozkoumat software a hry, které byly na tomto počítači populární.